• Mobilny punkt pierwszej pomocy psychologicznej w sytuacjach indywidualnych, mnogich i masowych wydarzeń traumatycznych : dostępny przez cały tydzień i przez całą dobę dyżurując pod numerem telefonu: 730-822-320 w okresie 01.09.18–31.12.18r.
Bezpieczne pływanie
Opublikowano: 7 czerwca 2015 10:30 | Aktualizacja: 3 czerwca 2015 10:32
Bezpieczne pływanie

Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu !!!

Zbliżają się wakacje a co za tym idzie- przebywanie na plaży czy nad jeziorem od rana do wieczora ze znajomymi. W celu ochłodzenia bardzo chętnie sięgamy po piwo, jednak rzadko taka osoba zdaję sobie sprawę z konsekwencji jakie to za sobą niesie.
Woda jest żywiołem dla tego nie powinniśmy z nim igrać.  Jeżeli wypiliśmy napój, który zawiera procenty nie wchodźmy do wody! Z bardzo wielu zatonięć co czwarta osoba była pod wpływem alkoholu.
Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, alkohol szybciej uderza do głowy. Ogranicza to naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni. 
Jeśli kąpiemy się, gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy po prostu nie poradzić sobie z tym żywiołem i utonąć. Zatem, jeśli widzimy osobę nietrzeźwą, która wypożycza jakikolwiek sprzęt wodny, dla jej i innych bezpieczeństwa wezwijmy ratowników lub policję. W ten sposób możemy uratować więcej niż jedno życie. I sami nigdy się zachowujmy się w sposób tak nieodpowiedzialny.
Jeżeli wejdziemy do zimnej wody (zdarza się to nawet przy temperaturze 20-22 stopni) możemy doznać szoku termicznego. U niektórych osób dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca. 
 
Dodatkowo trzeba pamiętać, iż 30 minut po posiłku nie można wchodzić do wody!
Co nam może grozić podczas pływania od razu po posiłku?
  • Kolka jelitowa 
  • skurcz mięśni jelit
  • Ostry ból brzucha
 
Dlatego należy sprawę potraktować poważnie, szczególnie, jeżeli pływamy na niestrzeżonych kąpieliskach. Ile należy więc odczekać przed pływaniem? Godzina w zupełności wystarczy – jeżeli w ciągu tego czasu posiłek nie wywołał bólu, kolka już nam nie grozi.
 
 
Źródło:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/kapiel-po-alkoholu-moze-byc-niebezpieczna-3648.html
http://m.onet.pl/wiedza-swiat/nauka,7q6wd
<