• UWAGA KIEROWCY: w związku z kolejnym etapem budowy węzła przesiadkowego przy budynku Dworca Głównego PKP zamknięty dla ruchu zostanie odcinek ul. Dworcowej oraz południowa część pl. Konstytucji 3 Maja. Zmiana organizacji ruchu ma nastąpić w nocy z 22 na 23 czerwca.
Dziecko pozostawione samo w samochodzie
Opublikowano: 15 czerwca 2015 08:40
Dziecko pozostawione samo w samochodzie

Pomyśl zanim dojdzie do tragedii

Coraz częściej słyszymy się o tym, że rodzice pozostawiają swoje dzieci same w samochodzie. Czasem dzieje się to przez roztargnienie, nieuwagę. Łatwo jest zapomnieć o malcu, który zachowuje się cicho bądź śpi. Niestety, w większości przypadków to lenistwo rodziców jest przyczyną pozostawienia pociech w aucie. W tym czasie mogą spokojnie zrobić zakupy lub załatwić inne sprawy.

Jak widać ludziom często brakuje umiejętności racjonalnego myślenia i wyobraźni, ewentualnie nie zdają sobie sprawy, jakie są konsekwencje takiego zachowania. A tymczasem temperatura w aucie, zaparkowanym na słońcu, może dojść nawet do 90 stopni Celsjusza! Wystarczy 15 minut, żeby dziecko doznało urazów mózgu lub nerek, które zagrażają życiu, bowiem w momencie, kiedy temperatura ciała nagrzewa się do 40 stopni Celsjusza, narządy wewnętrzne przestają funkcjonować, a przy 41,5 stopnia następuje śmierć.

            Taką sytuację przedstawia film opublikowany przez amerykańską firmę Redcastle Productions pt. „One decision”. Jest to szokująca i dramatyczna kampania społeczna, aczkolwiek dająca dużo do myślenia. Doskonale przestrzega przed tragedią, jaka może wydarzyć się przez zapominalstwo rodziców.

 

            Gdy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia, nigdy nie wolno nam przejść obojętnie. Brak reakcji ze strony ludzi jest również przyczyną dramatu. W sytuacji, kiedy życie dziecka jest bezpośrednio zagrożone, powinniśmy niezwłocznie wezwać policję oraz zbić szybę w samochodzie, w celu uwolnienia malca. Taki czyn nie jest uznawany za przestępstwo, a tylko może uratować życie. Pamiętajmy, że dziecko w takiej sytuacji jest zdezorientowane, a także oszołomione z powodu wysokiej temperatury. Pomyślmy choć przez chwilę, co musi przeżywać w takiej chwili oraz jakie cierpienie i męczarnie znosić.

Zatem warto sprawdzać zawsze auto przed jego opuszczeniem. Ponadto aby nie zapomnieć o dziecku, można na tylnym siedzeniu umieścić ważne dokumenty, bez których nie ruszymy się z pojazdu, bądź torebkę. Co więcej, powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego artykułu, aby na przyszłość zapobiec podobnym zdarzeniom i tragedii.

<