Niebezpieczne zmiany temperatury
Opublikowano: 7 września 2015 08:45 | Aktualizacja: 7 września 2015 11:40
Niebezpieczne zmiany temperatury

Uwaga na niebezpieczne zmiany temperatury!

            Dopiero co zakończyły się wakacje, podczas których nie obyło się bez utrudnień spowodowanych kaprysami pogody. Chociażby bardzo wysoka temperatura była dotkliwa dla większości społeczeństwa, niezależnie od wieku.  Mamy początek września, który od samego początku ukazuje nam, iż może być kapryśny pod względem pogody.

            Końcowe dni sierpnia oraz 1 września przyniosły nam pogodę iście wakacyjną, ponieważ w większości kraju można było zaobserwować bezchmurne niebo i temperatury powyżej 30 ºC. Co do 1 września, jest to dla Polaków dzień bardzo szczególny, nie tylko z powodu rozpoczęcia roku szkolnego, ale również z powodu rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 1 września na terenie całej Polski dochodziło do różnych uroczystości podczas których wysokie temperatury nie sprzyjają komfortowemu uczestnictwu w nich. W Olsztynie nie obyło się bez omdleń osób w różnym wieku podczas takich uroczystości. Na szczęście błyskawiczna pomoc współuczestników pomogła uniknąć wielu nieszczęść.

            Pierwszy tydzień września przyniósł gwałtowne zmiany atmosferyczne. Temperatura spadła o kilkanaście stopni, pojawił się deszcz oraz silniejszy wiatr. Prognozy pogody na kolejne dni września wróżą podobną pogodę. Jednak taka zmiana temperatury daje tylko pozorną ulgę dla ciała człowieka w porównaniu do fal upałów, które były aż nader dotkliwe w trakcie wakacji. Wszelkie gwałtowne zmiany temperatur nie są korzystne dla osób w każdym wieku, w takiej sytuacji może dochodzić chociażby do wahań ciśnienia, osłabienia. Dlatego też szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane ze zmianami temperatur są osoby starsze, które często cierpią na choroby serca, czy też mają problemy z ciśnieniem. Myląca dla wielu osób ulga związana ze zmianą temperatury może stać się dla wielu osób początkiem wielu problemów.

            Trudno jest uniknąć wszystkich problemów zdrowotnych związanych ze zmianami temperatury otoczenia. Jednakże powinniśmy pamiętać, że nawet zwykła czujność oraz odwaga by podjąć pewne działania może dać pozytywne rezultaty. Chodzi oczywiście o zwiększenie czujności podczas codziennych czynności jakie wykonujemy, chociażby podczas drogi z domu do pracy, a w przypadku dostrzeżenia czegoś niepokojącego (np. osoby, która wygląda na osłabioną) podjęcia odpowiednich działań, czyli zadania kilku pytań o kondycję tej osoby i upewnienie się czy wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby poinformowanie odpowiednich służb o zaistniałej sytuacji oraz poczekanie do przyjazdu tych służb z daną osobą. Taka reakcja na pewno zwiększy poziom bezpieczeństwa i może uratować komuś życie oraz może też stać się przykładem dla innych osób. Tak więc bądźmy bardziej odpowiedzialni oraz nie bójmy się reagować na niepokojące nas zdarzenia. To z pewnością da pozytywne rezultaty.

 

Foto: http://www.radio.kielce.pl/

<