• MAPA JAKOŚCI POWIETRZA Pobierz aplikację https://map.airly.eu/pl/#latitude=53.78923&longitude=20.48608 i na bieżąco sprawdzaj stan powietrza w swoim otoczeniu.
Stop Pożarom Traw !
Opublikowano: 7 kwietnia 2016 18:10 | Aktualizacja: 7 kwietnia 2016 18:17
Stop Pożarom Traw !

WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE

Stop Pożarom Traw !

 

 

Wypalanie traw niesie za sobą wiele zagrożeń ekologicznych. Jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów, podczas których giną chronione gatunki roślin, owady, zwierzęta, ptaki. Wyjaławia się gleba. Do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki i innych trujących związków. Ilość dwutlenku węgla uwolniona do atmosfery z 1 ha pożaru trawy, może być zrównoważona lasem o powierzchni 20 ha.

 

Chociaż to tania metoda pozbycia się chwastów i zeszłorocznych pozostałości roślinnych, może nas bardzo wiele kosztować i być bezpośrednią przyczyną zagrożenia ludzi, inwentarza i zabudowań mieszkalnych a także wtórnych pożarów, lasów czy torfu. Powstające silne zadymienie może powodować wypadki komunikacyjne.

 

ALARMUJĄCE  STATYSTYKI:

 

Tylko od początku bieżącego roku strażacy powiatu olsztyńskiego wyjeżdżali już ponad 60 razy do pożarów spowodowanych wypalaniem traw. Angażowanych było 77 zastępów ratowniczych i 385 strażaków ratowników.

 

W roku 2015 odnotowano 380 tego typu zdarzeń.

 

Wypalanie traw jest karalne i poza narażaniem na poważne skutki jest niepotrzebnym angażowaniem ludzi sprzętu i gminnych budżetów. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, wypalanie traw podlega karze od 1 roku do nawet 10-ciu lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

<