• Szczepienie – transport – infolinia: 603 777 858 w g. od 8:00 do 15:00. Uwaga: na wskazany nr infolinii nie należy dzwonić przed umówieniem wizyty w punkcie szczepień. Potrzebę transportu należy zgłosić najpóźniej na 2 dni przed dniem szczepienia
Bezpieczna Woda-funkcjonowanie strzeżonych kąpielisk
Opublikowano: 18 czerwca 2021 10:00 | Aktualizacja: 29 lipca 2021 12:32
Bezpieczna Woda-funkcjonowanie strzeżonych kąpielisk

w sezonie 2021

„Bezpieczna Woda"

 

W sezonie 2021 w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel przy ul. Kapitańskiej będą funkcjonowały dwa strzeżone kąpieliska: Kąpielisko nr 1 w centralnej części kompleksu (o długości linii brzegowej 75 m) oraz Kąpielisko nr 2 nieopodal boisk do siatkówki plażowej (95 m linii brzegowej). Dodatkowo w CRS Ukiel uruchamia cieszący się ogromną popularnością Wodny Plac Zabaw, . Ponadto bezpiecznie będzie można także plażować i kąpać się pod opieką ratowników na Plaży Skanda!

Łącznie latem 2021 roku, podobnie jak rok temu, będzie można korzystać ze strzeżonych plaż o łącznej długości linii brzegowej wynoszącej ponad 250 metrów! Wszystkie kąpieliska którymi zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie posiadają certyfikaty bezpieczeństwa; są strzeżone przez doświadczonych ratowników wodnych i pozostają pod stałym nadzorem służb sanitarnych.

W tym sezonie plaże będą czynne codziennie w godz. 10:00-18:00.
W tym sezonie kąpieliska będą funkcjonowały od 25 czerwca do 1 września 2021r

 

 

Przed nami długo wyczekiwany okres wakacji, więc pamiętajmy że wielu tragedii, do których dochodzi na akwenach wodnych można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby były zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

 

Przypominamy, iż aktualne informacje o kąpieliskach, w tym o wydanych bieżących ocenach jakości wody, można uzyskać na stronie portalu internetowym „Serwis Kąpieliskowy” prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny pod adresem: https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7

 

 

 

<