• Informujemy, że kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w okresie od dnia 04 lutego 2019 roku do dnia 29 marca 2019 roku w lokalu Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 2 przy ul. Wyspiańskiego 2 w Olsztynie. Szczegółowe informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej pod numerem: 782-554-419 w godzinach: 8:00- 15:00
Zagrożenie Rozprzestrzeniania Afrykańskiego Pomoru Świń
Opublikowano: 26 stycznia 2018 10:34
Zagrożenie Rozprzestrzeniania Afrykańskiego Pomoru Świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii

Zagrożenie Rozprzestrzeniania Afrykańskiego Pomoru Świń

 

W ciągu ostatnich dni stwierdzono liczne przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń na obszarach bezpośrednio sąsiadujących z naszym powiatem. Poważnym wektorem przenoszenia choroby, poza dzikami jest nielegalny przewóz żywych zwierząt – prosiąt, warchlaków, loch i tuczników z obszarów objętych ograniczeniami na teren np. naszego powiatu oraz wprowadzanie do obrotu na targowiskach i kiermaszach mięsa wieprzowego  i produktów z tego  mięsa pochodzących z tych obszarów.

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest stosunkowo oporny na czynniki środowiskowe: w mięsie mrożonym przeżywa ok. 1000 dni, w mięsie zakopanym w ziemi do 200 dni. W warunkach podwyższonej temperatury wirus ginie  w ciągu 0,5 godz. w temp. 750 C, w temp 610 C w ciągu 3 godzin.  A zatem surowe mięso lub poddane niedostatecznej obróbce cieplnej produkty mięsne, szczególnie te nieidentyfikowalne co do pochodzenia, mogą być przyczyną szerzenia choroby.

W związku z powyższym należy zwrócić szczególną uwagę na sprzedaż targowiskową mięsa i produktów mięsnych, prowadzoną w niewłaściwych warunkach higieniczno-sanitarnych, także przez obcokrajowców z Białorusi, Ukrainy gdzie stwierdzanych jest wiele ognisk i przypadków choroby .

Przepisy obowiązujące w tym zakresie dopuszczają sprzedaż ryb, mięsa i nabiału wyłącznie na stoiskach wyposażonych w lady chłodnicze lub ze specjalistycznych środków transportu wraz z informacja o ich pochodzeniu.

 

Aktualności na stronie: https://www.wetgiw.gov.pl/

PORADNIK

 

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii

         Mirosław Karczewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<