• Informujemy, że w związku z kolejnym etapem prac przy przebudowie ul. Partyzantów od poniedziałku, 16 lipca, zmieni się organizacja ruchu. Dojazd do ulicy Partyzantów na odcinku od ul.1 Maja do ul. Kajki będzie się odbywał ulicami Lanca i Samulowskiego. UWAGA! Ulica Mazurska będzie nieprzejezdna.
Zagrożenie Rozprzestrzeniania Afrykańskiego Pomoru Świń
Opublikowano: 26 stycznia 2018 10:34
Zagrożenie Rozprzestrzeniania Afrykańskiego Pomoru Świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii

Zagrożenie Rozprzestrzeniania Afrykańskiego Pomoru Świń

 

W ciągu ostatnich dni stwierdzono liczne przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń na obszarach bezpośrednio sąsiadujących z naszym powiatem. Poważnym wektorem przenoszenia choroby, poza dzikami jest nielegalny przewóz żywych zwierząt – prosiąt, warchlaków, loch i tuczników z obszarów objętych ograniczeniami na teren np. naszego powiatu oraz wprowadzanie do obrotu na targowiskach i kiermaszach mięsa wieprzowego  i produktów z tego  mięsa pochodzących z tych obszarów.

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest stosunkowo oporny na czynniki środowiskowe: w mięsie mrożonym przeżywa ok. 1000 dni, w mięsie zakopanym w ziemi do 200 dni. W warunkach podwyższonej temperatury wirus ginie  w ciągu 0,5 godz. w temp. 750 C, w temp 610 C w ciągu 3 godzin.  A zatem surowe mięso lub poddane niedostatecznej obróbce cieplnej produkty mięsne, szczególnie te nieidentyfikowalne co do pochodzenia, mogą być przyczyną szerzenia choroby.

W związku z powyższym należy zwrócić szczególną uwagę na sprzedaż targowiskową mięsa i produktów mięsnych, prowadzoną w niewłaściwych warunkach higieniczno-sanitarnych, także przez obcokrajowców z Białorusi, Ukrainy gdzie stwierdzanych jest wiele ognisk i przypadków choroby .

Przepisy obowiązujące w tym zakresie dopuszczają sprzedaż ryb, mięsa i nabiału wyłącznie na stoiskach wyposażonych w lady chłodnicze lub ze specjalistycznych środków transportu wraz z informacja o ich pochodzeniu.

 

Aktualności na stronie: https://www.wetgiw.gov.pl/

PORADNIK

 

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii

         Mirosław Karczewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<