• Ministerstwo Zdrowia przygotowało spot z najważniejszymi informacjami ws. koronawirusa: https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s
Działania Urzędu Mista w związku z koronawirusem
Opublikowano: 13 marca 2020 07:06 | Aktualizacja: 27 marca 2020 11:53
Działania Urzędu Mista w związku z koronawirusem

Aktualności.

Olsztyński Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem:

- szczegóły na stronie: https://invest.olsztyn.eu/pl/wsparcie-dla-inwestora/pakiet.html

 

Lista obiektów świadczących usługi gastronomiczne i cateringowe :
- szczegóły na stronie: https://visit.olsztyn.eu/article/1234/lista-obiektow-swiadczacych-uslugi-gastronomiczne-i-cateringowe

 

Działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej:  Wprowadzona zostaje możliwość udzielania porad przez telefon i z wykorzystaniem innych środków porozumiewania się na odległość.

Zapisy
Nr telefonu: 507-410-198
od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 13:00 

 

[ AKTUALIZACJA  20.03.2020 ]

Prezydent Olsztyna zdecydował o uruchomieniu specjalnego telefon, pod którym mieszkańcy uzyskają niezbędne informacje.

Naprawdę ważna sprawa? Nie wiesz od czego zacząć? Zadzwoń do urzędu pod numer:

*** 782 554 490 ***

Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. To jedna z najskuteczniejszych metod uniknięcia zachorowania. Dla zagubionych, dla potrzebujących pomocy, dla tych, co po prosu potrzebują informacji - co, gdzie i jak można z domu załatwić, uruchomiliśmy specjalny numer telefonu, pod którym pomocnych informacji udzielają nasi pracownicy i wolontariusze.

Telefon działa w godzinach pracy Urzędu Miasta: 8:00-16:00 (poniedziałek) oraz 7:30-15:30 (wtorek-piątek).

 

[ AKTUALIZACJA 16.03.2020 ]

Czasowo zawieszamy bezpośrednią obsługę klientów.

Obsługa klientów w olsztyńskim Urzędzie Miasta zostaje czasowo zawieszona. Wyjątek dotyczy kilku rodzajów pilnych spraw, które nie mogą być załatwione zdalnie

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników urzędu oraz w związku z koniecznością  podjęcia działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa - od poniedziałku, 16 marca, zachęcamy do zdalnego załatwiania spraw - tutaj znajduje się informacja sprawach, które można załatwić na odległość.

Jednocześnie informujemy, że od tego dnia wszystkie budynki urzędu miasta będą zamknięte dla osób z zewnątrz. Udostępniamy jedynie:

  • wejście do ratusza od strony ul. Ratuszowej,
  • wejście do Urzędu Stanu Cywilego
  • wejście do budynku Wydziału Komunikacji przy ul. Knosały

Budynek przy ul. Wyzwolenia zostaje zamknięty. Dodatkowo wykaz spraw, które można załatwić osobiście został mocno ograniczony. 

Wyjątek stanowią:

URZĄD STANU CYWILNEGO

  • zgłoszenia zgonów
  • zgłoszenia narodzin - TYLKO w sytuacji gdy należy złożyć oświadczenie uznania ojcostwa. Uwaga: zgłoszeń tych dokonywać można tylko ostatniego ustawowego dnia: (na zgłoszenie dziecka żywo urodzonego mamy 21 dni, oraz 3 dni na zgłoszenie dziecka martwo urodzonego).
  • zgłoszenia ślubu konkordatowego (dotyczy osób duchownych)

Wszystkie pozostałe sprawy, m.in. zgłoszenia narodzin (gdy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim), czy odpisy aktu stanu cywilnego należy zgłaszać przez platformę epuap lub korespondencyjnie.

W sytuacjach związanych z wydaniem zaświadczenia do ślubu konkordatowego oraz ustaleń terminu ślubu cywilnego - prosimy o kontakt telefoniczny: tel. 89 527-21-38, tel. 89 527-31-11, wew. 363 lub mailem: usc@olsztyn.eu

W pozostałych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny z USC lub mailowy.

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Bezpośrednia obsługa w Wydziale Komunikacji zostaje ograniczona wyłącznie do rezerwacji on-line (nie będą wydawane „numerki”, tak jak dotychczas). Sukcesywnie będą zwiększane możliwości elektronicznej rezerwacji kolejki.

Oto wykaz spraw, które można załatwić zdalnie w wydziale komunikacji.

BIURO OBSŁUGI KLIENTA:

Osobiście można jedynie odebrać dowód tożsamości. Jeżeli podejmą Państwo decyzję o wizycie w Biurze Obsługi Klienta, informujemy, że odbiór gotowych dowodów jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach, w godzinach od 12:00 do 14:00, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie/elektronicznie.

Oto wykaz spraw, które można załatwić zdalnie w Biurze Obsługi Klienta.

Informujemy, że urząd pracuje normalnie, choć w pomniejszonym składzie osobowym. Powyższe ograniczenia mogą stanowić pewną niedogodność - ale robimy to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz naszych pracowników. Liczymy na Państwa wyrozumiałość.

 

[ AKTUALIZACJA 13.03.2020 ]

W związku z decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołaniu imprez masowych, zamknięciu placówek edukacyjnych i kulturalnych informujemy o środkach ostrożności jakie zostały wdrożone w olsztyńskich instytucjach miejskich.

SZKOŁY, PRZEDSZKOLA, ŻŁOBKI
W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej, wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, od 12 do 25 marca 2020 r. funkcjonowanie olsztyńskich jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i żłobki - placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca 2020 r. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze.

URZĄD MIASTA OLSZTYNA
Urząd Miasta i podległe mu jednostki pracować będą bez zmian, aczkolwiek w ograniczonym składzie osobowym wynikającym z faktu zamknięcia szkół i placówek edukacyjnych. Dlatego ze względów sanitarnych i organizacyjnych apelujemy  o  ograniczenie wizyt w instytucjach publicznych, w tym w Urzędzie Miasta Olsztyna. zachęcamy do załatwiania spraw za pośrednictwem stron internetowych. Ponadto odwołane zostaną wszystkie spotkania, zebrania i imprezy zewnętrzne, które miały odbyć się w Urzędzie Miasta Olsztyna.

Kliknij by zobaczyć listę spraw, które możesz załatwić online w Urzędzie Miasta Olsztyna.

Wydział Komunikacji:
Ograniczamy przyjęcia Interesantów w Wydziale Komunikacji. Bezpośrednia obsługa
w Wydziale Komunikacji zostaje ograniczona wyłącznie do rezerwacji on-line (nie będą wydawane „numerki”, tak jak dotychczas). Sukcesywnie będą zwiększane możliwości elektronicznej rezerwacji kolejki.
Oto czynności, które można wykonać przez platformę EPUAP:
1.    zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu
2.    wniosek o wydanie zaświadczenia w zakresie prawa jazdy i rejestracji pojazdów
Potwierdzenie opłaty wniesionej po zdanym egzaminie na prawo jazdy można przesłać na adres komunikacja@olsztyn.eu
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące procedur znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem
http://bip.olsztyn.eu/bip/folder/3221/wydzial_komunikacji/

Opłaty:

Prosimy o ograniczenie osobistych wizyt w Wydziale Podatków i Opłat i składanie informacji/deklaracji podatkowych w związku z nabyciem/zbyciem lub zmianą sposobu użytkowania nieruchomości/obiektów budowlanych:
1.      za pośrednictwem portalu EDEKLARACJE dostępnego pod adresem edeklaracje.olsztyn.eu.
Uwaga! Aby potwierdzić profil zaufany (niezbędny do prawidłowego podpisania informacji/deklaracji na portalu EDEKLARACJE) nie trzeba udawać się do urzędu, wystarczy zrobić to za pośrednictwem bankowości elektronicznej - na stronie: pz.gov.pl

2.      drogą pocztową na adres Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Olsztyna, Plac Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn
UWAGA! druki informacji i deklaracji podatkowych (w formacie pdf) dostępne są pod adresem bip.olsztyn.eu/bip/dokument/289352/podatki_i_oplaty

We wszelkich sprawach zachęcamy do kontaktu drogą elektroniczną:
1.      za pośrednictwem platformy ePUAP pod adresem www.epuap.gov.pl
2.      na adres e-mail Wydziału: podatki@olsztyn.eu
UWGA! W pismach przesyłanych do Wydziału wskazać należy identyfikator podatkowy, tj. nr PESEL lub nr NIP w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą

Uwaga! Aby potwierdzić profil zaufany nie trzeba udawać się do urzędu, wystarczy zrobić to za pośrednictwem bankowości elektronicznej - na stronie: pz.gov.pl

Urząd Stanu Cywilnego:
Zgłoszenie urodzenia dziecka oraz odpis z aktu stanu cywilnego można wykonać przez profil zaufany - www.epuap.gov.pl
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 89 527 21 38
Informujemy także, że zaplanowane w najbliższym czasie uroczystości Złote Gody zostaną przełożone na inne terminy.

Biuro Obsługi Klienta:
Apelujemy by poniższe sprawy załatwiać za pośrednictwem strony internetowej www.obywatel.gov.pl. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego:
•    sprawy meldunkowe - tel. 89 527 31 11 wew. 424, 412
•    sprawy z zakresu dowodów osobistych - tel. 89 527 54 83, 89 527 31 11 wew. 434
•    wniosek o wpisanie do rejestru wyborców i spisu wyborców- tel. 89 527 31 11 wew. 455,386
•    wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej www.ceidg.gov.pl - tel. 89 527 31 11 wew. 474,472,324/

Kontakt:
Prosimy o korzystanie z kontaktu z Urzędem Miasta Olsztyna w następujący sposób:
•    mailowo na adres: kancelaria.ogolna@olsztyn.eu
•    telefonicznie pod numerem: 89 527 31 11
•    lub z poszczególnymi komórkami - szczegółowy wykaz telefonów dostępny jest pod adresem: ksiazkatelefoniczna.olsztyn.eu

JEDNOSTKI KULTURY
Wszystkie miejskie jednostki kultury: Teatr Lalek, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne na czas społecznej kwarantanny zostają zamknięte. W związku z tym wszystkie zaplanowane tam wydarzenia są odwołane lub przeniesione na inny termin. Nie można będzie również korzystać z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt bezpośrednio z każdą instytucją.

INSTYTUCJE SPORTU:
Przez najbliższe dwa tygodnie (od 12.03 do 25.03. ) zamknięte zostają wszystkie miejskie baseny – WCRS Aquasfera, oraz pływalnie przy ul. Głowackiego i Mariańskiej.

Zamknięte zostają także Hala Urania oraz Stadion Sportowy przy Al. Piłsudskiego.

KOMUNIKACJA MIEJSKA:
Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie uprzejmie informuje, że od czwartku 12 marca 2020 roku (do odwołania) nie będzie prowadzona sprzedaż biletów przez kierowców autobusów komunikacji miejskiej. Wszystkie rodzaje biletów nadal są dostępne w biletomatach stacjonarnych, biletomatach mobilnych, Punktach Obsługi Klienta ZDZiT oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych takich jak moBilet, SkyCash czy mPay.

POZOSTAŁE PLACÓWKI:
Przez najbliższe dwa tygodnie (od 12.03 do 25.03.) zamknięte zostają:
•    Dzienne Pomocy Pomocy Społecznej prowadzone przez MOPS
•    Świetlice Terapeutyczne nr 1 i 2
•    Ośrodki Wsparcia Dzienne prowadzone przez MOPS – ul. Wiecherta, Rzepakowa i Świtezianki

Apelujemy także o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

źródło:https://www.olsztyn.eu/

<