• KOMUNIKAT: Wykonawca firma Skanska S.A., informuje że od dnia 24.09.2018r przystępuje do wykonania napraw wygrodzeń torowisk tramwajowych na ulicach Witosa-Płoskiego-Sikorskiego oraz Tuwima. Na czas prowadzonych prac zostanie wdrożona tymczasowa organizacja ruchu.
Ochronne szczepienie lisów 15 – 19 września 2018r.
Opublikowano: 6 września 2018 07:00 | Aktualizacja: 10 września 2018 13:28
Ochronne szczepienie lisów 15 – 19 września 2018r.

Akcja informacyjna.

Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w zależności od warunków atmosferycznych, w dniach 15 – 19 września 2018 r. na terenie tutejszego województwa prowadzone będą szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. 

 

K O M U N I K A T

 

Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 15 – 19 września 2018r., na terenie powiatu: bartoszyckiego, braniewskiego, elbląskiego i miasta Elbląg, powiatu ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, oleckiego, piskiego, węgorzewskiego oraz gminy Zalewo w powiecie iławskim, gminy Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Kolno i Świątki w powiecie olsztyńskim oraz miasta Olsztyn, gminy Małdyty, Morąg, Miłakowo, Miłomłyn i Łukta w powiecie ostródzkim, gminy Dźwierzuty w powiecie szczycieńskim, przeprowadzone będzie szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Przynęty zawierające blister ze szczepionką zostaną zrzucone z samolotów, na obszary bytowania zwierząt dzikich.

W związku z powyższym w okresie zrzutu oraz 3 tygodnie   po ich zakończeniu, prosi się:

 • uszanować ciszę leśną
 • nie płoszyć zwierzyny
 • nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane 
 • nie podnosić i nie niszczyć przynęt
 • w przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii
 • w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka względnie jego oczy, jamę ustną czy nos, należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza 
 • o powyższych zasadach pouczyć dzieci

Wymiernym efektem stosowania szczepień profilaktycznych jest brak wystąpienia zachorowań na wściekliznę u ssaków naziemnych na terenie województwa od lutego 2012 r. Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, powiadamiając o powyższych szczepieniach, prosi o zachowanie dyscypliny w czasie ich trwania, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 15 września do 15 października 2018r r. W szczególności apeluje się, aby ograniczyć polowania zbiorowe, nie płoszyć zwierzyny oraz nie podnosić i niszczyć przynęt ze szczepionką. Szczegółowe postępowanie w tym zakresie podane zostanie przez media, na ulotkach oraz na stronie internetowej http://www.olsztyn.wiw.gov.pl/ w zakładce aktualności. Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie prowadzona jest na koszt budżetu Państwa. Nadzór nad szczepieniami, zgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem, sprawuje Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

I N F O R M A C J A

DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW, NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE „SZCZEPIONKI – PRZYNĘTY” PRZEZNACZONE DO PRZEPROWADZENIA  SZCZEPIEŃ LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE.

 1. Celem skutecznego zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyją-cych, drogą zrzutów z samolotów, zostaną wyłożone przynęty z zatopionym blistrem zawierającym szczepionkę.
 2. Przynęty w kształcie ściętych stożków, koloru szarego, o wymia-rach 3,9 x 3,5 x 1,5 cm zawierają zatopiony, plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.
 3. Prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt.
 4. Przynęty, które były dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy.
 5. Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki na błony śluzowe człowieka względnie na uszkodzony naskórek należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następ-nie zgłosić się do lekarza.
 6. W przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii.
 7. Po wyłożeniu przynęt, przez okres 3 tygodni, trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

 

źródło: Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

<