• Ministerstwo Zdrowia przygotowało spot z najważniejszymi informacjami ws. koronawirusa: https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s
Działania Urzędu Miasta w związku z koronawirusem
Opublikowano: 1 marca 2020 09:16 | Aktualizacja: 16 czerwca 2020 10:11
Działania Urzędu Miasta  w związku z koronawirusem

Aktualności

[ AKTUALIZACJA  25.05.2020 ]

Obsługa interesantów - niewielkie zmiany:

Biuro Obsługi Klienta pracuje w poniedziałki między 8:15 a 15:45, natomiast od wtorku do piątku w godzinach 7:45-15:15. Ponadto aby wyrobić dowód osobisty lub odebrać dokument nie trzeba już wcześniej się umawiać na wizytę.

Od kwietnia otworta jest Sala Obsługi Klienta, zlokalizowana na rogu ratusza, u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. 1 Maja. Tam można załatwić sprawy związane z działalnością gospodarczą, zezwoleniami na sprzedaż alkoholu, profilem zaufanym i Kartą Dużej Rodziny.

W Urzędzie Stanu Cywilnego (wejście od ul. Wyzwolenia) można zgłosić urodzenie dziecka, jeśli rodzice nie są małżeństwem oraz zgłosić zgon. Natomiast od 6 czerwca (sobota) zwiększona zostanie liczba osób uczestniczących w ceremonii ślubnej do dziewięciu osób, nie wliczając kierownika USC (1 osoba na 10 m2). Poza tym z początkiem czerwca ponownie uruchomione zostanie przyjmowanie zapewnień do ślubu cywilnego.

Formalności w Wydziale Komunikacji można nadal załatwić dopiero po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty. Służy do tego System Elektronicznej Rezerwacji Kolejki.

Bezpośrednio obsługiwani są też interesanci w Wydziale Podatków i Opłat (ul. Wyzwolenia 30, godz. 8:00-14:00) w zakresie złożenia informacji/korekty informacji dotyczącej podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Wcześniej należy telefonicznie umówić się na konkretny termin i godzinę (tel. 89 527 31 11  wew. 479;
e-mail: bop.podatki@olsztyn.eu).

Przypominamy też, że w Urzędzie Miasta obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust, a także utrzymywanie dwumetrowych odległości.

 

[ AKTUALIZACJA  24.03.2020 ]

Istotne zmiany w obsłudze interesantów Urzędu Miasta:

Zmieniła się część zasad obsługi klientów w Urzędzie Miasta Olsztyna. Nadal jednak zachęcamy - jeśli tylko istnieje taka możliwość - aby formalności załatwiać drogą elektroniczną.

Do głównego budynku urzędu można dostać się wejściem od ul. Ratuszowej. Poza tym do dyspozycji są Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Podatków i Opłat przy ul. Wyzwolenia 30, Wydział Komunikacji przy ul. Knosały oraz Biuro Obsługi Klienta na rogu ratusza (pl. Jana Pawła II/ul. 1 Maja).

Biuro Obsługi Klienta wydłużyło godziny obsługi interesantów w zakresie spraw związanych z dowodami osobistymi i ewidencją ludności (wejście od ul. Ratuszowej). Teraz te zadania są realizowane między 7:45 a 15:00. Obsługa odbywa się po wcześniejszym telefonicznym lub e-mailowym umówieniu wizyty: dowody osobiste (tel. 89 527 54 83, 89 527 31 11, wew. 329, 330, 434; e-mail: dowodyosobiste@olsztyn.eu) oraz ewidencja ludności (89 527 31 11 wew. 424, 412; e-mail: sprawyobywatelskie@olsztyn.eu).

Otwarta została sala obsługi na rogu pl. Jana Pawła II i ul. 1 Maja. Tam są załatwiane sprawy związane z działalnością gospodarczą (tel. 89 527 31 11, wew. 474, 324, 472), zezwoleniami na sprzedaż alkoholu (tel. 89 527 31 11, wew. 359), profilem zaufanym (tel. 89 527 31 11, wew. 482, 474) i Kartą Dużej Rodziny (tel. 89 527 31 11, wew. 472, 474,482).

Wznowiona została bezpośrednia obsługa interesantów w Wydziale Podatków i Opłat (ul. Wyzwolenia 30, godz. 8:00-14:00) w zakresie złożenia informacji/korekty informacji dotyczącej podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Wcześniej należy telefonicznie umówić się na konkretny termin i godzinę (tel. 89 527 31 11  wew. 479; e-mail: bop.podatki@olsztyn.eu).Od poniedziałku (27 kwietnia, w godzinach 8:00-14:00) działalność wznowi oddział PKO BP zlokalizowany w holu rausza.

Pozostałe ograniczenia związane z działalnością urzędu nie zmieniają się. Dokumenty można składać w specjalnie przygotowanych urnach przy wejściu do ratusza od strony ul. Ratuszowej albo elektronicznie.

Wybierając się do urzędu prosimy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznej, dwumetrowej odległości od innych osób.

Numer pomocowy Urzędu Miasta Olsztyna: 782 554 490

 

[ AKTUALIZACJA  23.03.2020 ]

Olsztyński Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem:

- szczegóły na stronie: https://invest.olsztyn.eu/pl/wsparcie-dla-inwestora/pakiet.html

Lista obiektów świadczących usługi gastronomiczne i cateringowe :
- szczegóły na stronie: https://visit.olsztyn.eu/article/1234/lista-obiektow-swiadczacych-uslugi-gastronomiczne-i-cateringowe

Działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej:  Wprowadzona zostaje możliwość udzielania porad przez telefon i z wykorzystaniem innych środków porozumiewania się na odległość.

Zapisy
Nr telefonu: 507-410-198
od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 13:00 

[ AKTUALIZACJA  20.03.2020 ]

Prezydent Olsztyna zdecydował o uruchomieniu specjalnego telefon, pod którym mieszkańcy uzyskają niezbędne informacje.

Naprawdę ważna sprawa? Nie wiesz od czego zacząć? Zadzwoń do urzędu pod numer:

*** 782 554 490 ***

Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. To jedna z najskuteczniejszych metod uniknięcia zachorowania. Dla zagubionych, dla potrzebujących pomocy, dla tych, co po prosu potrzebują informacji - co, gdzie i jak można z domu załatwić, uruchomiliśmy specjalny numer telefonu, pod którym pomocnych informacji udzielają nasi pracownicy i wolontariusze.

Telefon działa w godzinach pracy Urzędu Miasta: 8:00-16:00 (poniedziałek) oraz 7:30-15:30 (wtorek-piątek).

[ AKTUALIZACJA 16.03.2020 ]

Czasowo zawieszamy bezpośrednią obsługę klientów.

Obsługa klientów w olsztyńskim Urzędzie Miasta zostaje czasowo zawieszona. Wyjątek dotyczy kilku rodzajów pilnych spraw, które nie mogą być załatwione zdalnie

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników urzędu oraz w związku z koniecznością  podjęcia działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa - od poniedziałku, 16 marca, zachęcamy do zdalnego załatwiania spraw - tutaj znajduje się informacja sprawach, które można załatwić na odległość.

Jednocześnie informujemy, że od tego dnia wszystkie budynki urzędu miasta będą zamknięte dla osób z zewnątrz. Udostępniamy jedynie:

  • wejście do ratusza od strony ul. Ratuszowej,
  • wejście do Urzędu Stanu Cywilego
  • wejście do budynku Wydziału Komunikacji przy ul. Knosały

Budynek przy ul. Wyzwolenia zostaje zamknięty. Dodatkowo wykaz spraw, które można załatwić osobiście został mocno ograniczony. 

Wyjątek stanowią:

URZĄD STANU CYWILNEGO

  • zgłoszenia zgonów
  • zgłoszenia narodzin - TYLKO w sytuacji gdy należy złożyć oświadczenie uznania ojcostwa. Uwaga: zgłoszeń tych dokonywać można tylko ostatniego ustawowego dnia: (na zgłoszenie dziecka żywo urodzonego mamy 21 dni, oraz 3 dni na zgłoszenie dziecka martwo urodzonego).
  • zgłoszenia ślubu konkordatowego (dotyczy osób duchownych)

Wszystkie pozostałe sprawy, m.in. zgłoszenia narodzin (gdy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim), czy odpisy aktu stanu cywilnego należy zgłaszać przez platformę epuap lub korespondencyjnie.

W sytuacjach związanych z wydaniem zaświadczenia do ślubu konkordatowego oraz ustaleń terminu ślubu cywilnego - prosimy o kontakt telefoniczny: tel. 89 527-21-38, tel. 89 527-31-11, wew. 363 lub mailem: usc@olsztyn.eu
W pozostałych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny z USC lub mailowy.

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI
Bezpośrednia obsługa w Wydziale Komunikacji zostaje ograniczona wyłącznie do rezerwacji on-line (nie będą wydawane „numerki”, tak jak dotychczas). Sukcesywnie będą zwiększane możliwości elektronicznej rezerwacji kolejki.

Oto wykaz spraw, które można załatwić zdalnie w wydziale komunikacji.

BIURO OBSŁUGI KLIENTA:
Osobiście można jedynie odebrać dowód tożsamości. Jeżeli podejmą Państwo decyzję o wizycie w Biurze Obsługi Klienta, informujemy, że odbiór gotowych dowodów jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach, w godzinach od 12:00 do 14:00, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie/elektronicznie.

Oto wykaz spraw, które można załatwić zdalnie w Biurze Obsługi Klienta.

Informujemy, że urząd pracuje normalnie, choć w pomniejszonym składzie osobowym. Powyższe ograniczenia mogą stanowić pewną niedogodność - ale robimy to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz naszych pracowników. Liczymy na Państwa wyrozumiałość.

[ AKTUALIZACJA 13.03.2020 ]

W związku z decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołaniu imprez masowych, zamknięciu placówek edukacyjnych i kulturalnych informujemy o środkach ostrożności jakie zostały wdrożone w olsztyńskich instytucjach miejskich.

SZKOŁY, PRZEDSZKOLA, ŻŁOBKI
W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej, wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, od 12 do 25 marca 2020 r. funkcjonowanie olsztyńskich jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i żłobki - placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca 2020 r. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze.

URZĄD MIASTA OLSZTYNA
Urząd Miasta i podległe mu jednostki pracować będą bez zmian, aczkolwiek w ograniczonym składzie osobowym wynikającym z faktu zamknięcia szkół i placówek edukacyjnych. Dlatego ze względów sanitarnych i organizacyjnych apelujemy  o  ograniczenie wizyt w instytucjach publicznych, w tym w Urzędzie Miasta Olsztyna. zachęcamy do załatwiania spraw za pośrednictwem stron internetowych. Ponadto odwołane zostaną wszystkie spotkania, zebrania i imprezy zewnętrzne, które miały odbyć się w Urzędzie Miasta Olsztyna.

Kliknij by zobaczyć listę spraw, które możesz załatwić online w Urzędzie Miasta Olsztyna.

Wydział Komunikacji:
Ograniczamy przyjęcia Interesantów w Wydziale Komunikacji. Bezpośrednia obsługa
w Wydziale Komunikacji zostaje ograniczona wyłącznie do rezerwacji on-line (nie będą wydawane „numerki”, tak jak dotychczas). Sukcesywnie będą zwiększane możliwości elektronicznej rezerwacji kolejki.
Oto czynności, które można wykonać przez platformę EPUAP:
1.    zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu
2.    wniosek o wydanie zaświadczenia w zakresie prawa jazdy i rejestracji pojazdów
Potwierdzenie opłaty wniesionej po zdanym egzaminie na prawo jazdy można przesłać na adres komunikacja@olsztyn.eu
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące procedur znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem
http://bip.olsztyn.eu/bip/folder/3221/wydzial_komunikacji/

Opłaty:

Prosimy o ograniczenie osobistych wizyt w Wydziale Podatków i Opłat i składanie informacji/deklaracji podatkowych w związku z nabyciem/zbyciem lub zmianą sposobu użytkowania nieruchomości/obiektów budowlanych:
1.      za pośrednictwem portalu EDEKLARACJE dostępnego pod adresem edeklaracje.olsztyn.eu.
Uwaga! Aby potwierdzić profil zaufany (niezbędny do prawidłowego podpisania informacji/deklaracji na portalu EDEKLARACJE) nie trzeba udawać się do urzędu, wystarczy zrobić to za pośrednictwem bankowości elektronicznej - na stronie: pz.gov.pl

2.      drogą pocztową na adres Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Olsztyna, Plac Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn
UWAGA! druki informacji i deklaracji podatkowych (w formacie pdf) dostępne są pod adresem bip.olsztyn.eu/bip/dokument/289352/podatki_i_oplaty

We wszelkich sprawach zachęcamy do kontaktu drogą elektroniczną:
1.      za pośrednictwem platformy ePUAP pod adresem www.epuap.gov.pl
2.      na adres e-mail Wydziału: podatki@olsztyn.eu
UWGA! W pismach przesyłanych do Wydziału wskazać należy identyfikator podatkowy, tj. nr PESEL lub nr NIP w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą

Uwaga! Aby potwierdzić profil zaufany nie trzeba udawać się do urzędu, wystarczy zrobić to za pośrednictwem bankowości elektronicznej - na stronie: pz.gov.pl

Urząd Stanu Cywilnego:
Zgłoszenie urodzenia dziecka oraz odpis z aktu stanu cywilnego można wykonać przez profil zaufany - www.epuap.gov.pl
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 89 527 21 38
Informujemy także, że zaplanowane w najbliższym czasie uroczystości Złote Gody zostaną przełożone na inne terminy.

Biuro Obsługi Klienta:
Apelujemy by poniższe sprawy załatwiać za pośrednictwem strony internetowej www.obywatel.gov.pl. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego:
•    sprawy meldunkowe - tel. 89 527 31 11 wew. 424, 412
•    sprawy z zakresu dowodów osobistych - tel. 89 527 54 83, 89 527 31 11 wew. 434
•    wniosek o wpisanie do rejestru wyborców i spisu wyborców- tel. 89 527 31 11 wew. 455,386
•    wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej www.ceidg.gov.pl - tel. 89 527 31 11 wew. 474,472,324/

Kontakt:
Prosimy o korzystanie z kontaktu z Urzędem Miasta Olsztyna w następujący sposób:
•    mailowo na adres: kancelaria.ogolna@olsztyn.eu
•    telefonicznie pod numerem: 89 527 31 11
•    lub z poszczególnymi komórkami - szczegółowy wykaz telefonów dostępny jest pod adresem: ksiazkatelefoniczna.olsztyn.eu

JEDNOSTKI KULTURY
Wszystkie miejskie jednostki kultury: Teatr Lalek, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne na czas społecznej kwarantanny zostają zamknięte. W związku z tym wszystkie zaplanowane tam wydarzenia są odwołane lub przeniesione na inny termin. Nie można będzie również korzystać z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt bezpośrednio z każdą instytucją.

INSTYTUCJE SPORTU:
Przez najbliższe dwa tygodnie (od 12.03 do 25.03. ) zamknięte zostają wszystkie miejskie baseny – WCRS Aquasfera, oraz pływalnie przy ul. Głowackiego i Mariańskiej.

Zamknięte zostają także Hala Urania oraz Stadion Sportowy przy Al. Piłsudskiego.

KOMUNIKACJA MIEJSKA:
Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie uprzejmie informuje, że od czwartku 12 marca 2020 roku (do odwołania) nie będzie prowadzona sprzedaż biletów przez kierowców autobusów komunikacji miejskiej. Wszystkie rodzaje biletów nadal są dostępne w biletomatach stacjonarnych, biletomatach mobilnych, Punktach Obsługi Klienta ZDZiT oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych takich jak moBilet, SkyCash czy mPay.

POZOSTAŁE PLACÓWKI:
Przez najbliższe dwa tygodnie (od 12.03 do 25.03.) zamknięte zostają:
•    Dzienne Pomocy Pomocy Społecznej prowadzone przez MOPS
•    Świetlice Terapeutyczne nr 1 i 2
•    Ośrodki Wsparcia Dzienne prowadzone przez MOPS – ul. Wiecherta, Rzepakowa i Świtezianki

Apelujemy także o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

źródło:https://www.olsztyn.eu/

 

<