• Ministerstwo Zdrowia przygotowało spot z najważniejszymi informacjami ws. koronawirusa: https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s
Prewencja w walce z COVID19
Opublikowano: 10 września 2020 08:36 | Aktualizacja: 19 października 2020 08:51
Prewencja w walce z COVID19

Podstawowe zasady bezpieczeństwa DDM.

Przypominamy, iż nasze codzienne rozsądne zachowanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważne w walce z koronawirusem. Od każdego z nas zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej. Dlatego też, podstawą działań prewencyjnych jest nadal:

 • dystans społeczny (D),
 • dezynfekcja i częste mycie rąk (D),
 • zasłaniania nosa i ust - maseczka (M).

Ponieważ przed nami jesień – a jest to czas infekcji oraz grypy. A co za tym idzie również czas nakładania się zachorowań. Dlatego też, należy rozważyć szczepienie przeciwko grypie.  

Ponadto przypominamy iż, zmieniły się zasady kwarantanny i izolacji domowej:

            Kwarantanna

10 dni licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia albo 10 dni po dniu przekroczenia granicy zewnętrznej UE – tyle trwa kwarantanna po zmianie, która nastąpiła od 2 września. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

            Izolacja domowa

Na izolacji domowej muszą przebywać pacjenci, u których zostało zdiagnozowane zarażenie koronawirusem, ale czują się na tyle dobrze, że nie muszą pozostać w szpitalu.

W 7 dobie, pacjent otrzyma SMS z informacją o tym, że w 8-10 dobie powinna odbyć się teleporada z lekarzem POZ. W trakcie porady lekarz oceni stan zdrowia i zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu izolacji powyżej 10 dni – jeśli wystąpiły objawy choroby.

Jeśli u pacjenta nie wystąpiły objawy, izolacja kończy się automatycznie w 10 dniu od daty wykonania testu.

W sytuacji, kiedy wystąpiły objawy infekcji, czas trwania izolacji wynosi minimum 13 dni od daty pojawienia się objawów. Co ważne, ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe. Jeśli jest konieczność przedłużenia izolacji domowej, lekarz POZ z wykorzystaniem aplikacji gabinet.gov.pl przesyła udostępniony formularz z informacjami o pacjencie i terminie przedłużenia.

 

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że należy przestrzegać zasad:

 1. Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
 2.  jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowuj odstęp min. 1,5 m.
 3.  monitoruj swój stan zdrowia: 
  • regularnie mierz temperaturę,
  • zwracaj uwagę na Twoje samopoczucie, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
  • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij teleporady medycznej.

 

W trakcie kwarantanny nie można zmienić miejsca pobytu. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł.

Ponadto informujemy, iż Ministerstwo Zdrowia opublikowało jesienną strategię walki z epidemią koronawirusa: 

STRATEGIA 

 

źródło: https://www.gov.pl ; 

<