KOMUNIKAT Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olsztynie

|

KOMUNIKAT NR 1

Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olsztynie z dnia 30 października 2024 r. dotyczący wyznaczenia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich. Jest to pierwsze ognisko HPAI u ptaków dzikich w stolicy Warmii i Mazur.

             W dniu 28 października 2024 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptaków dzikich – gęś gęgawa, zlokalizowanej przy ul. Zientary-Malewskiej w Olsztynie.

            Strefa została wyznaczona w promieniu 1 kilometra od miejsca gdzie znaleziony został martwy ptak. Obejmuje ona obszar administracyjny Miasta Olsztyn na północny-wschód od skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z Aleją Sybiraków, następnie wzdłuż ul. Limanowskiego do skrzyżowania z ul. Partyzantów, na północ od linii prostej łączącej skrzyżowanie ul. Limanowskiego z ul. Partyzantów ze skrzyżowaniem ul. Lubelskiej z ul. Budowlaną, następnie na zachód od linii łączącej skrzyżowanie ul. Budowlanej i Lubelskiej z ul. M. Zientary Malawskiej oraz na południe od linii prostej łączącej ul. Zientary – Malewskiej z ul. Jagiellońską.

             Strefa obowiązuje 30 dni od momentu znalezienia martwego ptaka. Jeśli w tym czasie w wyznaczonej strefie padnie kolejny ptak, wówczas rozporządzenie zostanie przedłużone o kolejnych 30 dni.

            Grypa ptaków występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków tylko poprzez bardzo bliski, bezpośredni kontakt (do 1 metra) z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami.

          APELUJEMY do mieszkanek i mieszkańców oraz turystów aby nie dotykać martwych ptaków. W przypadku znalezienia martwego ptactwa należy zgłosić ten fakt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Olsztynie, dzwoniąc pod numer: 89 533 14 11 lub  do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa, pod numer: 89 522 24 11.

            Informacje w zakresie aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z grypą ptaków publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/hpai