Apel  o bezpieczny zwrot lub oddanie do utylizacji preparatów do fumigacji nabytych przez osoby nieuprawnione

|

[Aktualizacja 22.01.2024]

Stosowanie środków ochrony roślin służących do fumigacji jest ściśle regulowane ze względu na ich wysoką toksyczność i potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz środowiska. Są to środki owadobójcze i gryzoniobójcze w formie pastylek emitujących gaz w drodze reakcji chemicznej przeznaczone są głównie do fumigacji/dezynsekcji ziarna zbóż w magazynach, przechowalniach, w komorach elewatorów, w silosach, na barkach, w ładowniach statków oraz w kontenerach. Etykiety niektórych z nich dopuszczają zastosowanie tych preparatów celem kontroli populacji karczownika i kreta, ale tylko i wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, z zachowaniem ścisłych zasad bezpieczeństwa i zgodnie z etykietą!

Osoby fizyczne, które nabyły te preparaty, nawet jeżeli złamały prawo, powinny mieć zagwarantowaną możliwość oddania ich do PSZOK jako odpadów o kodzie 20 01 19*

[Aktualizacja 20.11.2024]

W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin zawierającymi fosforek glinu, prawdopodobnie zastosowanymi niezgodnie z etykietą jako preparaty do zwalczania gryzoni, istnieje uzasadnione podejrzenie, że zakupu tych preparatów mogły dokonać osoby nieposiadające stosownych uprawnień tj. bez ukończonego szkolenia z zakresu środków ochrony roślin.

Informujemy, że środki ochrony roślin do fumigacji, które zostały nabyte bez stosownych uprawnień do zakupu lub stosowania, nie mogą być stosowane i nie powinny być składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach. Środki te powinny zostać oddane do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru odpadów niebezpiecznych.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega, że środki ochrony roślin do fumigacji, których opakowania zostały otwarte lub są rozszczelnione stanowią ryzyko wydobywania się z nich fosforowodoru i mogą stać się źródłem realnego zagrożenia utraty zdrowia i życia dla osób mających  z nimi kontakt, dlatego powinny być bezwzględnie przekazane jako odpad niebezpieczny do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru takich odpadów.

W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych nieuprawnionych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób.

Pomoc w ustaleniu pomiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego można uzyskać w Oddziałach WIORiN https://piorin.gov.pl/wm-struktura/wm-ot/  lub jednostkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

Zaleca się również, aby osoby, które dokonały zakupu środków ochrony roślin do fumigacji bez stosownych uprawnień, ewentualnie skontaktowały się niezwłocznie z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu, w celu ustalania bezpiecznego postępowania z tymi produktami.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że takie środki mogą być transportowane wyłącznie przez wykwalifikowane firmy zgodnie z przepisami ADR.nabytych przez osoby nieuprawnione