• Ministerstwo Zdrowia przygotowało spot z najważniejszymi informacjami ws. koronawirusa: https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy.
Opublikowano: 10 września 2018 09:08 | Aktualizacja: 16 października 2018 07:51
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy.

Bezpieczny komin - o tym musisz pamiętać !

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2018/2019

 

Komunikat

 

Kiedy sprawdzać przewody kominowe?

Najwłaściwszy moment, by dokładnie sprawdzić przewody, wyczyścić je i zadbać o ich konserwację to czas przed sezonem grzewczym. Zanim rozpalimy w kominku, czy na nowo podłączymy po lecie kocioł, wezwijmy fachowca i upewnijmy się, że wszystko z naszym systemem grzewczym jest w porządku. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym lepiej. Możemy mieć wówczas pewność, że fachowiec trafi do nas w odpowiednim momencie.

Bezpieczny komin - o tym musisz pamiętać !

Obowiązkowe czynności profilaktyczne właściciela lub zarządcy obiektu polegają na zlecaniu (dopilnowaniu):

  • okresowych kontroli przewodów kominowych raz w roku przez uprawnioną osobę – mistrza kominiarskiego;
  • czyszczenia kominów:
  • dymowych – z palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na trzy miesiące,
  • spalinowych – z palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na pół roku;
  • okresowej kontroli instalacji gazowej przez osobę mającą wymagane uprawnienia zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo Budowlane;
  • systematycznej obsługi konserwacyjnej urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami instrukcji producenta.

W kwestii konserwacji przewodu kominowego kategorycznie odradzam oszczędność. Może być ona bowiem tragiczna w skutkach.

Zaniedbanie konserwacji przewodu kominowego może doprowadzić do :

  • zatrucia tlenkiem węgla,
  • pożarem sadzy w przewodzie kominowym, a nawet całego mieszkania co jest szczególnie niebezpieczne w porze nocnej.

POŻARY SADZY W KOMINIE

Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów.

Aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych. Dbanie o przewody kominowe powinno być priorytetem i jest absolutnie niezbędne.

Postępowanie zwykłego użytkownika

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

Zabronione jest obudowanie przewodu materiałami palnymi co jest niezgodne z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 § 266).

Zwiększ swoją czujność

Obecnie jest coraz większa świadomość wśród "użytkowników kominów". Sporo dobrego w tym zakresie zrobiły media, prowadząc kampanię uświadamiającą zagrożenia wynikające z zatrucia czadem. Tragedie jednak mimo to się zdarzają. Najczęstszą ich przyczyną jest nieprawidłowa wentylacja. Właściwy dopływ powietrza jest elementarną zasadą prawidłowego działania wentylacji. Przyczynia się do nich również brak dbałości o stan techniczny kominów oraz zaniedbywanie przeglądów kominiarskich.

 

fot:dziennikelblaski.pl

źródło: www.sokolka.straz.bialystok.pl/porady/sadza , ekobudowanie.pl, http://muratordom.pl

 

<