• Od dnia 14.08.2019 r zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na rondzie Bema.
Kierowco uważaj! Rowerzysta z prawej!
Opublikowano: 4 lutego 2016 11:10 | Aktualizacja: 4 lutego 2016 11:36
Kierowco uważaj! Rowerzysta z prawej!

Nowy znak drogowy na ulicach Olsztyna

Tak można zrozumieć nowy "znak drogowy", który oficjalnie pojawił się w Olsztynie. Nasze miasto zaproponowało takie rozwiązanie jako jedne z pierwszych w Polsce.

 

Wskaźnik przypomina kierowcom skręcającym w prawo z ul. Płoskiego w ul. Wilczyńskiego o ważnym przepisie. To regulacja obowiązująca od maja 2011.

- Kierujący pojazdem skręcający w drogę poprzeczną jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost - przypomina olsztyński Oficer Rowerowy, Mirosław Arczak. - W Olsztynie istnieje szereg takich skrzyżowań, ale na kilku z nich obserwujemy częste sytuacje konfliktowe wynikające zazwyczaj z niewłaściwych zachowań kierowców. Stąd pomysł wykorzystania tablicy informacyjnej, którą pięć lat temu popularyzowali członkowie sieci "Miasta dla rowerów" właśnie po to, aby w momencie wejścia w życie nowego przepisu uświadamiać kierowców o jego znaczeniu.

 

Niebawem następne tablice trafią na kolejne newralgiczne skrzyżowania. Oficer Rowerowy zapowiada, że ta wyjątkowa forma nie będzie nadużywana, aby rzeczywiście zwracała uwagę kierowców i nie spowszedniała zbyt szybko.

- Takie działania, które sprzyjają rowerzystom i pieszym, wpisują się w naszą "Strategię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Olsztyna na lata 2014-2020" i są cennym wkładem w tworzenie bezpiecznego systemu komunikacyjnego - mówi Miejski Inspektor BRD, Paweł Micek.

Następne lokalizacje tablic będą konsultowane na posiedzeniach Komisji BRD.

 

źródło : UM Olsztyna

<