• Ministerstwo Zdrowia przygotowało spot z najważniejszymi informacjami ws. koronawirusa: https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s
Kiedy policjanci mogą odholować nasz samochód?
Opublikowano: 18 marca 2016 13:00 | Aktualizacja: 23 marca 2016 14:02
Kiedy policjanci mogą odholować nasz samochód?

Parkowanie samochodu w miejscu niedozwolonym.

Jeszcze niedawno policja i straż miejska mogły zlecić odholowanie zaparkowanego auta tylko w sytuacji, gdy stało w miejscu zabronionym i utrudniało ruch lub w inny sposób zagrażało bezpieczeństwu. Obecnie, zostanie sholowane także gdy pod znakiem zakazu parkowania widnieje tabliczka wskazująca, że samochód zostanie usunięty na koszt właściciela.

Policjanci przypaminają jak kosztowne może być zaparkowanie samochodu w miejscu niedozwolonym. Kierowca musi liczyc się z mandatem karnym oraz pokryciem kosztów lawety i parkingu. Jest to koszt sięgający nawet kilkuset złotych.

 

Kiedy policjanci mają prawo odholować auto?

  1. Gdy auto jest zaparkowane w miejscu oznaczonym tabliczką informującą o możliwości odholowania – nawet, jeśli samochód zaparkowany w tym miejscu nie powoduje zagrożenia.
  2. Gdy auto jest zaparkowane w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu – nawet gdy nie ma tabliczki.
  3. Gdy auto stoi na miejscu dla inwalidów bez karty parkingowej.
  4. Gdy stan auta zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku.
  5. Gdy właściciel nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem UE, EFTA lub Konfederacją Szwajcarską.
  6.  W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wymiarów, masy lub nacisku osi.
  7. Gdy autem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się zabezpieczyć go w inny sposób.
  8. Gdy autem kieruje osoba nieposiadająca uprawnień do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go innej osobie.

 

źródło artykułu: http://www.olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/19250,Olsztyn-Kiedy-policjanci-moga-odholowac-nasz-samochod.html

<