• Szczepienie – transport – infolinia: 603 777 858 w g. od 8:00 do 15:00. Uwaga: na wskazany nr infolinii nie należy dzwonić przed umówieniem wizyty w punkcie szczepień. Potrzebę transportu należy zgłosić najpóźniej na 2 dni przed dniem szczepienia.
Barszcz Sosnowskiego
Opublikowano: 1 lipca 2020 09:27 | Aktualizacja: 10 września 2020 12:45
Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to bardzo toksyczna roślina. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Jak leczyć oparzenia?

Barszcz Sosnowskiego

 

Barszcz Sosnowskiego zwany również pod nazwą barszcz Kaukaski jest problemem dla mieszkańców polskich wsi i miast. Roślina ta rozrasta się w niebywałym tempie, a jej zwalczanie bywa długotrwałe. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niezwykle kłopotliwą, która w sposób inwazyjny zajmuje tereny, na których się rozwija. W środowisku naturalnym barszcz Sosnowskiego mierzy około 1,5 metra wzwyż. Polska jest idealnym środowiskiem do wzrostu   i rozwoju rośliny które sięgają nawet 3,5 metra. Na szczęście nie jest trudno rozpoznać tę roślinę. Ma ona charakterystyczny wygląd: na pierwszy rzut oka przypomina przerośnięty koper. Jego łodyga jest gruba, niżej pokryta jest plamami o barwie purpurowej, natomiast wyżej jest ona zielona. Blaszka liściowa ma zaokrąglone krótkie ząbki. Kwiaty tej rośliny rosną w gęstych i sporych baldach, mierzących do 50 cm. Styczność z tą rośliną przynosi fatalne skutki nie tylko dla człowieka, ale i wszystkich zwierząt domowych. Leczenie oparzeń nie jest proste. Należy pamiętać, że roślina ta jest bardzo niebezpieczna i nie można bagatelizować jej toksyczności. Diagnoza oparzenia jest w pierwszym momencie trudna, ponieważ wyraźne oznaki poparzenia nie występują od razu. Skutki poparzenia barszczem Sosnowskiego to poważne poparzenia i rany, które utrzymują się na ciele długimi tygodniami, a ślady po nich widoczne mogą być nawet po kilku miesiącach.

 

Jak się ustrzec przed poparzeniem

 

 •  Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
 •  Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
 • W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

 

 

Objawy:

 

 • Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego.
 • Następnie – zależnie od nasilenia poparzenia – mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.
 • Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną – największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin.
 • Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin.

 

Pierwsza pomoc przy poparzeniu

 

 • Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
 • W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
 • W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
 • Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.
 • Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
 • W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

Toksyczność barszczu i mechanizm wywoływania poparzenia


We wszystkich częściach rośliny występuje olejek eteryczny, zawierający m. in. furanokumaryny – chronią roślinę przed owadami i patogenami, stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Związki te mają wysokie powinowactwo do DNA – mają łatwość łączenia się z DNA komórek skóry powodując ich obumieranie. Na intensywność reakcji ma wpływ ilość ojejku eterycznego, który miał kontakt ze skórą, intensywność ekspozycji na światło (promienie ultrafioletowe przyspieszają i nasilają proces łączenia się furanokumaryn z DNA) oraz wrażliwość osobnicza. Furanokumaryny są emitowane do otoczenia, toteż mogą osadzać się na skórze, nie tylko w bezpośrednim kontakcie z rośliną, ale także poprzez powietrze, co ma miejsce szczególnie w upalne, wilgotne dni. Wdychanie olejków eterycznych może powodować bóle i zawroty głowy oraz nudności.

 

<