• Punkt Recepcyjny w Olsztynie: ul. Niepodległości 53/55- Tel. 797-829-617. Punkt czynny całodobowo.
100 tys. złotych dla Olsztyna w III edycji programu "Razem Bezpieczniej"
Opublikowano: 23 maja 2019 13:08 | Aktualizacja: 8 sierpnia 2019 11:47
100 tys. złotych dla Olsztyna w III edycji programu

Dofinansowanie na zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych -Umowa podpisana 11 lipca 2019r

[AKTUALIZACJA    12-07-2019]

 

Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych - to najważniejszy cel projektu przygotowanego przez Olsztyn. Umowa została podpisana przez Prezydenta Miasta w czwartek (11 lipca).

W stolicy regionu zmodernizowana zostanie część przejść dla pieszych. Poza tym zorganizowane zostaną specjalne warsztaty dla uczniów jednej ze szkół podstawowych.

- Inwestujemy w poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - To osoby najbardziej narażone na utratę zdrowia bądź życia w wypadkach. Dlatego tak ważne jest zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom.

Zmodernizowane zostaną przejścia w ciągu al. Wojska Polskiego (w pobliżu ul. Oficerskiej, przy szpitalu psychiatrycznym i dwa przy Poliklinice) oraz w ciągu al. Sybiraków (przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy ul. Rataja). Nowe, LED-owe lampy zostaną zainstalowane w części na istniejących słupach, w części ustawione zostaną zupełnie nowe konstrukcje. Zastosowane zostaną także czujniki ruchu. Oświetlenie będzie redukowane do 30 proc. wartości, gdy na danym odcinku drogi nie występuje ruch. W przypadku zadziałania czujnika, nastąpi podniesienie natężenia oświetlenia.

- Kolejnym działaniem są warsztaty z zakresu zasad ruchu drogowego, w których weźmie udział 130 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 - informuje Miejski Inspektor Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Paweł Micek. - Celem będzie natomiast przypominanie, uświadamianie i kształtowanie w świadomości dzieci potrzeby zwiększonej uwagi choćby przy przechodzeniu przez jezdnię. Podczas warsztatów zostanie także zaprezentowane, jak widoczny jest pieszy po zmroku, gdy jest wyposażony w elementy odblaskowe, jak i bez takiego wyposażenia.

Projekt będzie zrealizowany do końca listopada. Jego koszt to niemal 143 tys. złotych, z czego 100 tys. - maksymalna możliwa kwota - to dofinansowanie z programu "Razem bezpieczniej". 

 

GALERIA  ZDJĘĆ

 

 

[AKTUALIZACJA    23-05-2019]

 

100 tys. złotych dla Olsztyna w III edycji programu "Razem Bezpieczniej". Dofinansowanie zostanie wykorzystane na zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Najważniejszym celem rządowego programu jest wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. W tym roku dofinansowane zostały 34 projekty dotyczące modernizacji przejść dla pieszych. Wśród nich jest także ten przygotowany przez stolicę Warmii i Mazur.

- To dla nas doskonałe wieści - przyznaje zastępca prezydent Olsztyna, Ryszard Kuć. - Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. W tym przypadku inwestujemy w poprawę bezpieczeństwa niechronionych, najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego.

Działania, jakie realizować będzie Olsztyn, to doświetlenie sześciu przejść oraz kampania edukacyjna skierowana do uczniów. Zmodernizowane zostaną przejścia w ciągu al. Wojska Polskiego (w pobliżu ul. Oficerskiej, przy szpitalu psychiatrycznym i dwa przy Poliklinice) oraz w ciągu al. Sybiraków (przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy ul. Rataja). Natomiast w warsztatach z zakresu zasad ruchu drogowego weźmie udział 130 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5.

- Nowe, LED-owe lampy zostaną zainstalowane w części na istniejących słupach, w części ustawione zostaną zupełnie nowe konstrukcje - informuje Miejski Inspektor Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Paweł Micek. - Zastosowane zostaną czujniki ruchu. Oświetlenie będzie redukowane do 30 proc. wartości, gdy na danym odcinku drogi nie występuje ruch. W przypadku zadziałania czujnika, nastąpi podniesienie natężenia oświetlenia do wartości zgodnej z normą.

Celem warsztatów będzie natomiast przypominanie, uświadamianie i kształtowanie w świadomości dzieci potrzeby zwiększonej uwagi choćby przy przechodzeniu przez jezdnię. Podczas warsztatów zostanie także zaprezentowane, jak widoczny jest pieszy po zmroku, gdy jest wyposażony w elementy odblaskowe, jak i bez takiego wyposażenia.

- Ze statystyk wynika, że Polska zajmuje czołowe miejsce wśród najbardziej niebezpiecznych państw Unii Europejskiej pod względem poziomu zagrożenia pieszych w ruchu drogowym - przyznaje dyrektor Wydziały Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. - Systematycznie wzrasta udział wypadków z pieszymi w warunkach ograniczonej widoczności. Stąd tak istotne są zarówno inwestycje w infrastrukturę, jak i działania edukacyjne.

Z danych Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu wynika, że na ulicach Olsztyna w latach 2008-2017 w wyniku 2282 wypadków zginęło 59 osób, a kilkaset zostało ciężko rannych. Główną przyczyną nadal jest niedostosowanie szybkości kierujących do warunków ruchu, jednak szanse pieszych na drogach pogarsza także niedostateczna widoczność.

Koszt projektu "Bezpieczne przejścia dla pieszych" szacowany jest na niemal 143 tys. złotych, z czego 100 tys. - maksymalna możliwa kwota - to dofinansowanie z programu "Razem bezpieczniej. Zadanie ma być realizowane między lipcem a końcem listopada.

 

                                        

 

<