• Informujemy! Nastąpi zmiana organizacji ruchu ul. Cementowa. Szczegóły w artykule: Przebudowa ul. Towarowej [AKTUALIZACJA 11.08.2017].
Bezpieczny autobus.
Opublikowano: 15 maja 2017 10:30 | Aktualizacja: 10 sierpnia 2017 11:23
Bezpieczny autobus.

Gdzie sprawdzić sprawność autokaru wycieczkowego?

Gdzie sprawdzić sprawność autokaru wycieczkowego?

 

Wakacje już niedługo. Rozpoczną się wyjazdy na kolonie, obozy i na inne formy zorganizowanego odpoczynku. Warto zatem upewnić się, że autokar wiozący nasze dzieci na upragnioną wycieczkę jest sprawny i dostosowany do przewozu dzieci.

 

Od 15 maja, na ul. Leonharda w Olsztynie rusza punkt kontroli autokarów. W godzinach 06:00- 08:00 od poniedziałku do piątku policjanci drogówki kontrolować będą m. in stan techniczny pojazdu, wymagane dokumenty oraz trzeźwość kierowcy.

 

Uwaga!

 

Osoby, które chcą, aby funkcjonariusze skontrolowali autokar przed jego wyjazdem poza wyznaczonymi godzinami, proszone są o wcześniejszy kontakt tylko i wyłącznie za pośrednictwem skrzynki mailowej z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Sebastianem Nowakiem : sebastian.nowak@olsztyn.ol.policja.gov.pl oraz na nr fax: (89) 522 38 85.


 
W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego pojazdu, zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz podejrzenia, że jego kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających należy dzwonić bezpośrednio pod numer 997 lub 112.

 

Usługa „Bezpieczny Autobus"

 

„Bezpieczny Autobus" to usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.

 

Czego można się dowiedzieć:

 

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

  • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
  • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku)
  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

 

Jak uzyskać dane:

Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, który znajduje się na tablicy rejestracyjnej autobusu.

 

Skąd pochodzą dane:

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

 

https://bezpiecznyautobus.gov.pl/strona-glowna

 

 

 

 

Źródło:http://www.olsztyn.policja.gov.pl
zdjęcie: http://www.szczecin.policja.gov.pl

<