• Informujemy, że w związku z kolejnym etapem prac przy przebudowie ul. Partyzantów od poniedziałku, 16 lipca, zmieni się organizacja ruchu. Dojazd do ulicy Partyzantów na odcinku od ul.1 Maja do ul. Kajki będzie się odbywał ulicami Lanca i Samulowskiego. UWAGA! Ulica Mazurska będzie nieprzejezdna.
Noś odblaski bądź widoczny
Opublikowano: 13 listopada 2017 07:54 | Aktualizacja: 13 listopada 2017 11:36
Noś odblaski bądź widoczny

Jestem widoczny - jestem bezpieczny

Noś odblaski bądź widoczny!

 

Przypominamy ustawa Prawo o ruchu drogowym  (Dz.U.2013.991) nakłada na pieszych poruszających się po drogach publicznych nowe obowiązki: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku". 

Pozostałe obowiązki pieszego pozostają bez zmian:

  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku z pobocza. Jeżeli pobocze jest niedostępne dla ruchu pieszego, można skorzystać z jezdni poruszając się mozliwie jak najbliżej krawędzi jezdni i ustępując miejsca nadjeżdżającym pojazdom.
  • Chodzenie lewą stroną drogi idąc po poboczu lub jezdni.
  • Poruszanie się jeden za drugim; natomiast na drogach o małym natężeniu ruchu i w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie.
  • Ustąpienie miejsca rowerowi w przypadku gdy pieszy porusza się po drodze rowerowej, za wyjątkiem niepełnosprawnych. Pieszy może korzystać z drogi dla rowerów tylko gdy nie ma możliwości skorzystania z chodnika lub pobocza. 

Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Za brak odblaskowego elementu grozi mandat od 20zł do 500zł

 

 

widoczność na drodze

Należy pamiętać, że w strefie zamieszkania pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednakże nie zwalnia to pieszych od zachowania szczególnej ostrożności.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego

                                                               

źródło: http://www.policja.pl

FOTO: GO

<